Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Fotowoltaika to technologia zajmująca się przekształcaniem energii słonecznej w energię elektryczną. Montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga zmiany instalacji elektrycznej w budynku, ponieważ zastają one podłączone do już istniejącej.

panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić inwestorowi na opłatach za prąd, a pozyskaną w ten sposób energię można wykorzystać w dowolny sposób, np. do zasilenia domu, ogrzania wody czy też ogrzewania budynku. Energię pozyskaną ze Słońca zużywa się na bieżąco, a jej nadmiar możemy zmagazynować lub sprzedawać, w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Dobre panele fotowoltaiczne to świetny sposób na oszczędność. Taki prąd to niezależność ale w przyszłości nawet zarobek.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zmiana energii słonecznej na energię elektryczną zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne są jednym z elementów paneli. Ten materiał półprzewodnikowy odpowiada za przekształcenie światła słonecznego na energię elektryczną. Jedno ogniwo ma napięcie około 0,5 V, z tego też powodu są one łączone szeregowo w całe panele fotowoltaiczne.

Gdy na pojedyncze ogniwo spada foton, czyli minimalna jednostka światła, zostaje on pochłonięty przez krzem, wprawiając tym samym w ruch elektron. Ruch ten staje się przepływem prądu elektrycznego. Dzięki wykorzystaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n możliwe jest połączenie zachodzącego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej.

Powstały w ten sposób prąd nie nadaje się jeszcze do domowego użytku, dlatego kierowany jest do inwertera solarnego, gdzie zostaje przekształcany na prąd zmienny, który zasila urządzenia domowe. Prąd ten musi dodatkowo przejść przez układ zabezpieczający, by dotrzeć do sieci.

Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych?

Wśród największych zalet paneli fotowoltaicznych wymienia się:
• koszty instalacji, które zaczynają się zwracać już w momencie ich uruchomienia,
• wytwarzany w ten sposób prąd może zostać wykorzystany w dowolny sposób,
• nie wymagają one obsługi,
• najczęściej producenci dają na nie 25 lat gwarancji,
• są one najczystszym źródłem energii, dlatego stanowią zieloną alternatywę dla eksploatowania paliw kopalnych.

Według ekspertów do roku 2050 energia słoneczna stanie się głównym źródłem pozyskiwania energii. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt ciągłego wzrostu cen za prąd wytwarzany w sposób tradycyjny, założenie paneli fotowoltaicznych może okazać się dobrym sposobem na odciążenie domowego budżetu.

Źródło:
http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id4904,uniezaleznij-sie-od-dostaw-pradu-poznaj-najwieksze-zalety-fotowoltaiki
https://dobryprad.pl/fotowoltaika/energia-sloneczna/

Comments are closed.