Dla kogo taryfa G12 jest najlepsza?

Taryfa energetyczna G12 jest, obok G11, jedną z podstawowych taryf dla odbiorców indywidualnych, oferowanych praktycznie przez każdego dostawcę prądu w Polsce. G12 jest to taryfa dwustrefowa, a więc jest podzielona na strefę dzienną i strefę nocną, od których zależna jest cena energii elektrycznej. Komu zatem najbardziej opłaca się skorzystać z tej oferty?

Taryfa energetyczna G12 – co to znaczy?

Zanim przejdziemy do wskazania osób, którym najbardziej opłaca się wybór taryfy G12, ustalmy komu w ogóle ta taryfa przysługuje. Zgodnie z pierwszym znakiem tego skrótu – „G” – taryfa ta jest przeznaczona dla klientów indywidualnych. Najczęściej interpretujemy to jako gospodarstwa domowe, a tym czasem przysługuje ona również: domom dziecka, hospicjom, ambasadom, klasztorom i innym tego typu instytucjom.

taryfa g12

Drugim znakiem tego skrótu jest „1-ka”, a to oznacza, że taryfa ta przeznaczona jest dla klientów, których moc umowna jest mniejsza niż 40 kilowatów (kW). Jest to naprawdę duża moc, która praktycznie wystarcza dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, jak i w Europie.

Trzeci znak, czyli „2-ka” informuje nas, że jest to taryfa dwustrefowa, w ramach której funkcjonują dwie stawki za kilowatogodziny (kWh) w ciągu doby. W dzień ceny za zużycie prądu są znacznie wyższe niż wieczorem czy w nocy. Z tego też powodu, często taryfa G12 nazywana jest „nocną”.

Dla kogo taryfa G12 jest najlepsza?

Taryfa energetyczna G12 to najlepsza taryfa dla osób, które posiadają urządzenia grzewcze na prąd, a także w ten sposób ogrzewają wodę. Jest to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy prowadzą tzw. nocny tryb życia, a więc najwięcej zużywają energii elektrycznej wieczorem i nocą.

Warto zapamiętać, w jakich godzinach nasz operator ustalił strefę dzienną, a w jakich nocną. Najczęściej niższa stawka cenowa za prąd obowiązuje przez 10 godzin w ciągu dobry – między 22:00 a 6:00 (jest to tzw. dolina nocna) oraz dwie godziny w ciągu dnia – od 13:00 do 15:00 (jest to tzw. dolina dzienna). Natomiast wyższa stawka obowiązuje przez pozostałe 14 godzin, czyli od 6:00 do 13:00 (jest to tzw. szczyt przedpołudniowych) i między 15:00 a 22:00 (jest to tzw. szczyt popołudniowy).

Te strefy czasowe mogą wyglądać nieco inaczej u różnych dystrybutorów, dlatego warto na to zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

Comments are closed.