Taryfa G12w – kiedy się opłaca?

Większość gospodarstw domowych korzysta z tradycyjnej taryfy G11, która przewiduje te same opłaty za prąd niezależnie od pory dnia czy nocy. Choć jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne, nie zawsze okazuje się optymalne. Dla wielu osób znacznie bardziej korzystna może się okazać alternatywa w postaci taryfy G12w.

Co oznacza skrót „G12w”

taryfa g12w

Prosta kombinacja cyfr i liter dostarcza użytkownikowi sieci wiele informacji na temat stawek za prąd. Litera „G” to oznaczenie taryfy dla gospodarstw domowych w odróżnieniu chociażby od prądu z grupy „C”, czyli prądu budowlanego czy przeznaczonego dla przedsiębiorstw. Pierwsza cyfra, czyli 1 informuje natomiast, że taryfa jest przeznaczona dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów. Cyfra 2 symbolizuje dwie stawki za prąd obowiązujące w zależności od pory dnia, natomiast dodatek w postaci litery „w” to informacja o tym, że niższe stawki za prąd obowiązują również w dni świąteczne i weekendy.

Taryfa G12w a tryb życia

Wiele osób w ciągu tygodnia mało czasu spędza w domu, a za generalne porządki czy gotowanie zabiera się dopiero w weekend czy inny dzień wolny. Niektórzy posiadają też możliwość nastawiania urządzeń takich jak pralka czy zmywarka w nocy. Oznacza to, że największe zużycie energii elektrycznej przypada właśnie na weekendy czy na godziny nocne. Wtedy taryfa G12w wydaje się rozwiązaniem wręcz idealnym. Przed podjęciem decyzji warto jednak upewnić się, że tak rzeczywiście jest, gdyż zmiany taryfy można dokonywać tylko raz na 12 miesięcy.

Czy taryfa G12w się opłaca?

Dla wielu osób zmiana taryfy z G11 na G12w może być sposobem na poczynienie znacznych oszczędności. Nie będzie tak jednak w przypadku każdego. Pojawia się więc pytanie, skąd wiedzieć, czy takie rozwiązanie rzeczywiście się opłaca. Najłatwiej sprawdzić to, odczytując wartość licznika o trzech porach: rano, wieczorem oraz ponownie rano następnego dnia. Wtedy wystarczy dokonać prostego obliczenia – podzielić zużycie energii w ciągu nocy przez całkowite zużycie w ciągu doby, by uzyskać proporcję prądu zużytego w godzinach, w których obowiązują niższe stawki do czasu całkowitego zużycia. Przyjmuje się, że żeby G12w była opłacalna, co najmniej 25% energii musi być zużywane w strefie tańszej.

Comments are closed.