Co to jest prąd budowlany?

Prąd budowlany to taryfa energii elektrycznej sprzedawana przez zakład podczas wykonywania jakichkolwiek prac budowlano-montażowych. W takich przypadkach bowiem zakłady energii zabraniają zasilania maszyn na budowie prądem opłacanym w ramach zwykłej domowej taryfy.

Sposób zasilania

prąd budowlany

Teren budowy może być zasilany na dwa sposoby – z przyłącza tymczasowego, które wymaga tego, by po zakończeniu budowy przyłączyć się do sieci albo przyłącza docelowego, czyli takiego, z którego wybudowany później budynek będzie zasilany. W pierwszym przypadku zużycie energii elektrycznej automatycznie rozliczane jest według taryfy budowlanej. Inaczej jest jednak w przypadku korzystania z przyłącza docelowego – tutaj technicznie rzecz biorąc możliwe jest bowiem od razu zasilanie urządzeń prądem zwykłym, choć należy podkreślić, że takie działanie jest nielegalne. Taryfa z kategorii G jest bowiem znacznie tańsza niż stawki obowiązujące w ramach korzystania z prądu budowlanego oznaczanego przy pomocy litery „C”.

Zmiana prądu budowlanego na zwykły

Ze względu na wyższe koszty związane z korzystaniem z prądu budowlanego, kiedy tylko pojawi się taka możliwość, warto zmienić taryfę i zacząć korzystać z prądu zwykłego. Im szybciej przejdzie się na zwykły prąd, tym szybciej będzie można korzystać z tańszej energii elektrycznej. W przypadku gdy urządzenia na budowie zasilane były z przyłącza tymczasowego, aby móc korzystać z grupy taryfowej G konieczne jest przyłączenie się do sieci i zamontowanie docelowego przyłącza. Aby to zrobić, należy skontaktować się z dostawcą prądu i przedstawić urzędowy dokument, który potwierdzi, że prace budowlane zostały zakończone. Tylko wtedy dostawca zgodzi się bowiem na podpisanie umowy i sprzedaż energii elektrycznej w taryfie G. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku korzystania już od początku z przyłącza docelowego. W tym wypadku wystarczy jedynie zgłosić się do operatora z wnioskiem o zmianę taryfy i również przedstawić dokument potwierdzający zakończenie prac budowlanych.

Comments are closed.