Taryfa c12a- dla kogo opłacalna i jak wdrożyć ją w życie?

Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę bez komputerów, sprzętów elektronicznych, czy specjalistycznych maszyn. Wszystkie te urządzenia pracują zazwyczaj wiele godzin dziennie i/lub w porach nocnych, zatem rachunki z tytułu zużycia energii elektrycznej mogą być bardzo obciążające, zwłaszcza dla budżetu małych i średnich firm. Właśnie dla tego typu podmiotów, a także dla nowych firm, stawiających dopiero pierwsze kroki na rynku, powstała taryfa określana symbolem c12a, której nadrzędnym celem jest zapewnienie przedsiębiorcom możliwości oszczędzania na energii elektrycznej.

Następca taryfy C11

Wiele firm, działających już od jakiegoś czasu, korzystało dotychczas z uniwersalnej jednostrefowej taryfy C11, która zapewniała stałą stawkę z tytułu zużycia prądu przez całą dobę. Było to opłacalne rozwiązanie dla firm pracujących w standardowych porach od 8:00 do 16:00, lecz wprowadzenie bardziej innowacyjnej taryfy c12a okazuje się jeszcze bardziej ekonomiczne, przynajmniej dla niektórych podmiotów. Taryfa c12a jest dwustrefową siecią niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. Stawka dobowa nie jest w jej przypadku jednolita. Wyższa stawka występuje w godzinach szczytu, tj.:

– od 6:00 do 13:00;

– od 15:00 do 22:00.

W pozostałych porach (także nocą) obowiązuje niższa stawka, co jest opłacalne dla firm pracujących w niestandardowym wymiarze czasowym. Z takiej taryfy mogą np. skorzystać drobni przedsiębiorcy prowadzący firmy w warunkach domowych i działający głównie w porze nocnej. To również opcja dla firm, które notują wzmożone działanie urządzeń elektrycznych i systemów komputerowych w konkretnych godzinach w ciągu doby.

Jak skorzystać z nowej taryfy?

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają jeszcze z usług żadnego dostawcy energii, mogą wyszukać dostępnych sprzedawców taryfy c12a i zdecydować się na ofertę, która jest dla nich optymalna. Zazwyczaj istnieje możliwość negocjacji warunków umowy oraz uzyskanie indywidualnych promocji. Firmy korzystające już z taryfy jednostrefowej, powinny po prostu skontaktować się ze swoim dostawcą w celu zmiany umowy. W przypadku umów zawieranych na czas nieokreślony, modyfikacja jest możliwa w dowolnym momencie. Czasem przejście z energii jednostrefowej na dwustrefową wymaga wymiany licznika energii. Koszty wymiany zazwyczaj obciążają dystrybutora, chyba, że umowa stanowi inaczej.

Comments are closed.