Jakie są składowe ceny prądu dla firm?

Stawka za prąd oferowana przez dostawcę energii elektrycznej składa się nie tylko z opłaty za energię, ale również z kilku istotnych składowych nadających jej ostateczny kształt. Tak więc wysokość ceny za prąd dla firm zależy od.

Ceny za energię konwencjonalną

prąd dla firm

Na tą składową ceny prądu składają się koszty inwestycyjne elektrowni, koszty eksploatacji, koszty paliwa i koszty użytkowania środowiska pochłaniającą ich sporą część. Oprócz tego każda elektrownia elektryczna musi wykupić uprawnienia pozwalające na emisję CO2 do środowiska naturalnego.

Opłatę za świadectwa energetyczne

Są to dokumenty wspierające konkretny mechanizm funkcjonowania elektrowni. Mogą to być świadectwa dla kogeneracji, dla odnawialnych źródeł energii, czy też dla urządzeń poprawiających efektywność energetyczną. Certyfikaty są kontrolowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Najpopularniejszymi świadectwami energetycznymi są świadectwa zielone, które to są tworzone dla elektrowni wytwarzających prąd ze źródeł odnawialnych (OZE). Ceny tych świadectw zmieniają się w czasie i zależą głównie od podaży energii wytwarzanych w instalacjach OZE dostępnych na rynku.

Drugimi co do popularności są białe certyfikaty wytwarzane i sprzedawane przedsiębiorstwom, które stawiają na energooszczędność między innymi poprzez kupowanie energooszczędnego sprzętu. Polska ma odgórny przykaz zmniejszenia zużycia prądu, więc takie certyfikaty z roku na rok wytwarzane są coraz częściej. Dzięki temu skuteczność w oszczędności prądu zdecydowanie wzrasta z każdym jednym rokiem.

  • Podatki
  • Nałożone przez Państwo – nie podlegają negocjacji.
  • Koszty bilansowania energii
  • Koszty związane z dopasowaniem ilości energii elektrycznej do potrzeb i wymagań jej odbiorców.
  • Marży sprzedawcy
  • Dostawcy energii mają zróżnicowane marże, które mogą się różnić w zależności od rejonu nawet o 30 %.

Warto wspomnieć, że stawki dla przedsiębiorstw nie podlegają regulacjom URE – oznacza to, że są każdorazowo indywidualnie określane przez dostawców prądu i wcale nie muszą być stabilne.

Comments are closed.