Energia dla firm może być jeszcze tańsza – wystarczy poszukać oszczędności

Praktycznie w każdej firmie możliwe jest zmniejszenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Nie wymaga to przeprowadzania licznych przedsięwzięć modernizacyjnych. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby w niedalekiej przyszłości zauważyć efekty wprowadzonych zmian. Z całą pewnością nie jest tutaj mowa o marginalnych oszczędnościach, ale o znaczącym obniżeniu rachunku za prąd. 

Sposoby sprzyjające większym oszczędnościom energii w firmie

Zmiana taryfy energii i dotychczasowego dostawcy prądu z całą pewnością mogą przynieść wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków, ale to nie jedyne sposoby. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie audytu energetycznego, dzięki któremu można dokładnie oszacować rzeczywiste zapotrzebowanie na energię i uzyskać propozycje konkretnych działań, dzięki którym możliwe będzie zredukowanie ponoszonych kosztów. Samodzielne szukanie oszczędności również jest szansą na redukcję zużycia energii. Zaleca się sprawdzić, czy nie korzysta się nieświadomie z nadprogramowej energii biernej, co może generować spore koszty w skali roku. To samo dotyczy uszkodzonej baterii w kondensatorze. Tym bardziej, jeśli wyświetlają się na nich nietypowe wartości, a zabezpieczenia ich członów sprawiają wrażenie przepalonych. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do pomieszczenia z rozdzielnią. Zbyt wysoka temperatura w tym miejscu może przyczyniać się do przegrzewania się elementów systemu. Za optymalną uznaje się temperaturę nieprzekraczającą 25 st. C. 

Energia dla firm może być jeszcze tańsza – wystarczy poszukać oszczędności 

Oszczędności warto poszukać także w oświetleniu budynku. Jeśli jeszcze nie korzysta się z energooszczędnych żarówek, czas najwyższy to zmienić. Ponadto kluczowe jest wyłączanie światła w pomieszczeniach nieużytkowanych. Jest to niepotrzebne generowanie zbędnych kosztów. Sprawdzić należy również to, czy moc w firmie została dostosowana do bieżących potrzeb i czy jest możliwość dokonania zmian w organizacji pracy, które pozwoliłyby na obniżenie rachunków za prąd. Jeśli to możliwe, warto przenieść cześć pracy najbardziej energochłonnych urządzeń na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Większość firm korzysta z całodobowej taryfy jednostrefowej, ale bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się taryfa dwustrefowa. 

Oferta energii elektrycznej dostępna pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/msp

Comments are closed.