Czy wiesz, jak działa fotowoltaika?

Jednym ze sposobów na wytworzenie własnej i darmowej energii słonecznej jest wykorzystanie do tego odnawialnych źródeł energii w postaci promieniowania słonecznego. Energia słoneczne może zostać przekształcona w prąd płynący w gniazdkach elektrycznych dzięki instalacji fotowoltaicznej, wyposażonej w falownik. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale w praktyce działanie fotowoltaiki jest relatywnie proste. 

Fotowoltaika jak działa i czy się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z paneli fotowoltaicznych, na które składają ogniwa fotowoltaiczne. Do produkcji ogniw wykorzystuje się naturalny pierwiastek w postaci krzemu. Cała instalacja jest zbudowana w taki sposób, że zamienia ona energię pozyskaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jako, że prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne jest stały, konieczne jest jego przekształcenie w prąd zmienny przy pomocy urządzenia nazywanego inwertorem (falownikiem). Produktem końcowym jest taki sam prąd, który dostarczany jest do budynku z elektrowni. Można nim zasilać wszystkie urządzenia elektryczne. 

Wystarczy zainwestować i zamontować instalację fotowoltaiczną, aby pozyskiwać darmowy prąd, uniezależniając się w ten sposób od sprzedawcy energii. Nie trzeba przejmować się żadnymi dodatkowymi kosztami. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i bezawaryjna. Nie wymaga okresowych przeglądów ani konserwacji. Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać do sieci i czerpać z tego korzyści. Zwrot z inwestycji ma miejsce już w przeciągu kilku lat. Fotowoltaika gwarantuje ponad 25 lat gwarancji na produkcję własnego prądu. Nawet po upłynięciu tego czasu, instalacja jest nadal w pełni sprawna i wydajna. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej firm zajmuje się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych. Przy wyborze paneli należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejsze są moc szczytowa lub maksymalna, maksymalne napięcie systemu, maksymalne napięcie mocy, współczynnik wypełnienia, temperatura pracy, waga i wymiary. Jeżeli potrzebujesz informacji o sposobie działania fotowoltaiki, sprawdź Innogy.pl

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21218-czy-fotowoltaika-jest-oplacalna

Comments are closed.