Elektromobilność w praktyce

Polskimi drogami nadal nie jeździ zbyt wiele samochodów elektrycznych. Pomimo tego, że elektromobilność wzrasta, tylko niewielki odsetek Polaków inwestuje w pojazdy z napędem elektrycznym, co wynika w głównej mierze z wysokiej ceny tego typu samochodów. Do tego dochodzi jeszcze kwestia mało rozbudowanej infrastruktury stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Okazuje się, że wiele osób nie wie zbyt wiele na temat tych aut. Utarło się przez to wiele mitów, które są notorycznie powielane.

Jak działa samochód z napędem elektrycznym i jak się nim jeździ?

W przypadku aut elektrycznych warto zacząć od zapoznania się z zasadami jego działania. Spalinowy silnik zastępowany jest modelem z napędem elektrycznym. Silnik zasilany prądem ma niższą wagę i mniejsze gabaryty od spalinowego. Do jego uruchomienia dochodzi na skutek zmiany energii elektrycznej w ruch za pomocą wirnika obracającego się w polu magnetycznym. Wytwarzają go uzwojenia, które przewodzą prąd. Bak paliwa jest oczywiście zbędny, ale konieczny jest w zamian akumulator. Jego wygląd można przyrównać do baterii w telefonie czy laptopie, ale ma dużo większe rozmiary. Akumulator jest większy i cięższy od baku paliwa w spalinowym samochodzie. Zaletą samochodów z napędem elektrycznym jest to, że są przestronniejsze i bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Wynika to z łatwiejszej segmentacji i rozstawienia układu elektrycznego po różnych częściach podwozia. Pojazdy elektryczne do złudzenia mogą przypominać z zewnątrz i od środka samochody spalinowe, ale wyraźnie różnią się one sposobem jazdy. W przypadku aut elektrycznych silnik uruchamia się bez wydawania jakichkolwiek dźwięków. Nie mają też miejsca żadne opóźnienia podczas wzrostu obrotów ani zmiany biegów.

Ładowanie aut elektrycznych i kwestia bezpieczeństwa

Samochody elektryczne wymagają regularnego ładowania akumulatora, w który zostały wyposażone. Częstotliwość ładowania wynika z pojemności baterii. Auto ładuje się przez podłączenie przewodem do zewnętrznego źródła energii. Wystarczy nawet domowe gniazdko elektryczne, ale wydłuża się wówczas czas ładowania. Dużo szybciej można naładować pojazd na specjalnych, bardzo wydajnych stacjach o wysokiej mocy. Niestety ich liczba jest nadal mocno ograniczona.

Więcej w temacie elektromobilności: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja

Comments are closed.