Tania energia elektryczna dla firm – co warto wiedzieć?

Rynek obrotu energią elektryczną w Polsce nie jest aż tak bardzo zmonopolizowany, jak może się wydawać. Ze względu na zmiany prawne w tym obszarze, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat energia elektryczna może być sprzedawana przez prywatne podmioty. Co to oznacza w praktyce?

Sprzedawcy energii w Polsce

W Polsce energia elektryczna nie może być kupiona bezpośrednio od producenta. Niemniej jednak może być ona zakupiona od sprzedawcy energii. Energia elektryczna dla firm w Polsce oferowana jest przez blisko 100 sprzedawców działających na terenie całego kraju.

Sprzedawcy działają w formie przedstawicieli producentów energii, specjalistycznych firm zajmujących się obrotem energią na rynku hurtowym, czy też w formie klasycznych pośredników, którzy zajmują się sprzedażą energii oferowanej przez innych sprzedawców.

Sprawdź, czy sprzedawca działa w twoim regionie

Tania energia elektryczna dla firmy nie może być kupiona od każdego sprzedawcy. Musi mieć on podpisaną Generalną Umowę Dystrybucyjną, która pozwala mu na sprzedaż energii elektrycznej w określonym regionie. Tego rodzaju umowa zawierana jest z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, który działa na obszarze, gdzie położone jest przedsiębiorstwo.

Dopiero po wybraniu firm, z którymi można współpracować należy zająć się porównaniem oferty. Najważniejsza rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest cena za 1 MWh. Nie powinien być to jednak jedyny wyznacznik, który brany jest pod uwagę w trakcie przeglądania oferty. Dodatkowo należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim dodatkowym kosztom, które często ukrywane są opłata operacyjna, czy też opłata za zmianę taryfy. Jaki jest kolejny krok?

Firmy z doświadczeniem

Nie zakłócona dostawa energii elektrycznej to podstawowa kwestia, o którą powinien znać każdy przedsiębiorca. Dlatego zawsze warto postawić na sprzedawców energii elektrycznej dla firm, którzy mają stabilną pozycję na rynku i oferują swoje usługi od wielu lat.

Oczywiście upadek, czy też zamknięcie firmy, która zajmowała się sprzedażą energii nie oznacza, że przedsiębiorstwo pozostanie bez prądu. Będzie on wtedy dostarczany przez regionalnego dystrybutora, ale z pewnością po mniej atrakcyjnej stawce.

Comments are closed.