Energia słoneczna – czy to alternatywne źródło energii to przyszłość energetyki?

Energetyka słoneczna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi globalnej gospodarki. Od 2000 r. przyrasta ona w tempie około 40% rocznie! Czy to oznacza, że to właśnie energia słoneczna będzie prawdziwym paliwem przyszłości, a inne alternatywne źródła energii nie mają z nią już szans?

Maksymalny potencjał mocy, jaką możemy uzyskać z promieniowania słonecznego

Do górnych warstw ziemskiej atmosfery dociera promieniowanie słoneczne o wartości ok. 174 petawatów. Ta wręcz niewyobrażalna ilość energii nie dociera jednak w całości do powierzchni Ziemi (30% jest odbijane natychmiast w kosmos, a kolejne 20% jest pochłaniane przez atmosferę). Energia słoneczna realnie dostępna na powierzchni naszej planety to więc 89 petawatów (ok.180 W/m²).

Oczywiście, moc ta nie jest rozmieszczona równomiernie – obszary położone przy równiku otrzymują jej o wiele więcej niż regiony okołobiegunowe. I tak np. Polska otrzymuje ok. 1100 kWh/m²/rok, a centralna Afryka – 2500 kWh/m²/rok.

Oparcie całej energetyki (lub tylko energetyki odnawialnej) na energii słonecznej wymagałoby więc wprowadzenia globalnego systemu jej magazynowania i zarządzania nią. W przeciwnym wypadku energia słoneczna mogłaby stać się podstawą zaopatrzenia w prąd elektryczny jedynie dla krajów położonych odpowiednio blisko równika.

Ekonomika pozyskiwania prądu ze Słońca

Wciąż nieprzełamaną barierą dla absolutnej dominacji energii promieniowania słonecznego jako wyłącznego alternatywnego źródła energii (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/odnawialne-zrodla-energii) są względy techniczne i ekonomiczne. Ogniwa fotowoltaiczne są stosunkowo mało wydajną i drogą metodą wytwarzania prądu.

Coraz więcej wskazuje jednak na to, że sytuacja ta wkrótce ulegnie zmianie. Instytut Fraunhofer szacuje, że już od 2025 r. to fotowoltaika stanie się najtańszym źródłem energii; najnowsze instalacje solarne w Hiszpanii i Włoszech już teraz osiągają parytet sieci, co oznacza, że mogą wydajnością konkurować nawet z konwencjonalnymi źródłami energii!

Jeśli jeszcze doczekamy się globalnego systemu zarządzania energią Słońca, to już niedługo możemy wkroczyć w erę ekologicznej i taniej energii solarnej i na zawsze pożegnać się z innymi źródłami energii.

Comments are closed.