Jak zmienić dostawcę prądu?

Energia elektryczna jest niezbędna zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i firmach, sklepach czy miejscach publicznych. Cena za kilowatogodzinę energii elektrycznej może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na wysokość rachunków, jednak niewiele osób wie, że może to zrobić.

Dystrybutor a sprzedawca prądu

Każda osoba (podmiot) po zakupieniu domu lub otworzeniu działalności gospodarczej zawiera umowę na dystrybucję oraz sprzedaż prądu. Ta pierwsza musi być zawarta z określonym podmiotem, gdyż zgodnie z polskim prawem (ustawą Prawo Energetyczne) – wyłącznie kilka przedsiębiorstw posiada sieć dystrybucyjną, umożliwiającą przesył energii elektrycznej i cała Polska jest podzielona pomiędzy nie.

Jednak sprzedawca prądu to nie to samo. W kraju działa wiele podmiotów, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej, a poszczególni dostawcy prądu mogą różnić się między sobą wysokością stawek czy rozmiarem samej firmy, jednak – co istotne z punktu widzenia klienta – „jakość” samego prądu jest niezmienna.

Zmiana dostawcy prądu

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, w nawiązaniu do wdrożonej w 2007 unijnej zasady TPA, Polacy mają możliwość zmiany sprzedawcy prądu. Aby to zrobić, warto zapoznać się z działającymi w okolicy firmami i porównać oferowane warunki. Przykładowo, czy któreś z przedsiębiorstw oferują gwarancję niezmienności stawek lub wyjątkowo niską cenę za kilowatogodzinę energii elektrycznej.

Dostawcy prądu

Aby podpisać umowę z nowym dostawcą, konieczne jest wypowiedzenie jej poprzedniemu podmiotowi. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy pełnomocnika, który jest po prostu pracownikiem przyszłego dostawcy energii elektrycznej (https://www.innogy.pl). To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze: usługa jest świadczona bez dodatkowych opłat, a dodatkowo sprawia, że procedura z pewnością zostanie przeprowadzona w sposób profesjonalny i możliwie szybki.

Warto mieć na względzie, że po zmianie sprzedawcy prądu, klient otrzymuje dwie faktury: za sprzedaż oraz dystrybucję energii elektrycznej. W praktyce oznacza to po prostu konieczność zapłaty dwóch rachunków, jednak warto o tym wspomnieć, by pierwsza taka sytuacja nie spowodowała przerażenia.

Comments are closed.