Cechy turbiny wiatrowej pionowej

Turbiny wiatrowe pionowe stanowią obiekt wielu badań naukowców. Okazuje się, że jednym z najważniejszych źródeł energii odnawialnej na całym świecie jest energetyka wiatrowa. Coraz chętniej wykorzystywane są turbiny o pionowej osi obrotu. Co ciekawe, naukowcy wskazują, że są to wydajne i ekonomiczne rozwiązania, jakie zyskują coraz większe uznanie na rynku. Czym cechuje się turbina wiatrowa pionowa? Jak działa?

Turbina wiatrowa pionowa

Najnowsze informacje wskazują, że pionowa turbina wiatrowa (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektrownie-wiatrowe—jak-dzialaja-i-czy-warto-w-nie-inwestowac) działa znacznie wydajniej niż tradycyjne modele, jakie instaluje się w dużych farmach wiatrowych. Turbiny ustawione w parach bazują na wydajności większej nawet o kilkanaście procent, co ma ogromne znaczenie. Warto zauważyć, że wiatrowe turbiny mają długą historię. Były używane początkowo w XII wieku do prac na polu (mielenie zbóż i irygacja). Pierwszą turbiną, jaką wykorzystano do generowania elektryczności, była jej pionowa odmiana, tworzył ją Szkot James Blyth w 1887 roku. 

Rodzaje turbin pionowych

turbina wiatrowa

Wśród turbin wiatrowych pionowych wyróżniamy dwa rodzaje:

  • Wirnik Darrieusa – nazwa pochodzi o francuskiego konstruktora, który opatentował urządzenie w 1931 roku. Bazuje ono na dwóch lub trzech długich łopatach, które łączą się ze sobą na dole i na górze osi obrotu. Pewną odmianą wirników są tutaj turbiny z łopatami umieszczonymi równolegle do osi obrotu (tworzą one kształt litery H). 
  • Wirnik Savoniusa – w tym przypadku zakrzywione łopaty łączą się, tworząc przekrój podobny do litery S. Ważne jest to, że prowadzone są eksperymenty z innymi formami łopat, przykładowo w kształcie świdra, co ma wpłynąć na lepszą wydajność. 

Turbiny pionowe mają kilka zalet, które wpływają na coraz większe zainteresowanie na rynku. Przede wszystkim na uznanie zasługuje mniejsza liczba części. Pionowe modele pracują przy wietrze wiejącym z każdego kierunku, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w porywistych warunkach. Kolejnym plusem jest bezpieczeństwo obsługi turbiny wiatrowej. Wiele komponentów znajduje się na poziomie gruntu, dzięki czemu nie trzeba wspinać się na wysokości w celu konserwacji. 

Comments are closed.