Sposoby pozyskiwania prądu – skąd on się bierze?

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie życie bez prądu. Wykorzystuje się go dosłownie w każdej chwili i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego świata. Rzecz jasna, jest on również niezbędny w każdym domu. Dlatego warto dowiedzieć się o nim trochę więcej, a dokładniej, jak on właściwie powstaje i jakie są sposoby jego pozyskiwania.

Gdzie produkowany jest prąd?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość oczywista. W elektrowniach. Jednak, jak wygląda cały ten proces? W Polsce najpopularniejszym rodzajem elektrowni są elektrownie węglowe. To w nich powstaje większość energii elektrycznej, którą rozprowadza się po całym kraju. Prąd w takich miejscach powstaje w procesie spalania drobno zmielonego węgla w ogromnych piecach. Ten z kolei ogrzewa wodę, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę wodną. Proces ten umożliwia wytworzenie się wysokiego ciśnienia, które jest w stanie napędzić turbinę połączoną z generatorem. Dzięki obrotom turbiny energia mechaniczna zamienia się w elektryczną. Szczegółowy proces powstawania prądu dostępny pod linkiem. Niestety sposób ten wiąże się z dużą produkcją niezwykle szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Elektrownie takie wpływają zatem na powstanie smogu i ogólne zanieczyszczenie powietrza. Z tego względu coraz popularniejsze staje się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

prąd

Jakie są ekologiczne źródła prądu?

Wraz z rosnącą świadomością ludzi na temat ekologii i potrzeby dbania o środowisko do codziennego użytku wchodzi coraz więcej metod pozyskiwania energii w sposób ekologiczny. Skutecznie wdrażają je przeróżne wymogi unijne i ustawy rządowe. Do popularności tego typu rozwiązań przyczyniły się również duże firmy i organizacje pozarządowe zachęcające do skorzystania właśnie z takich usług. A zatem w jaki konkretnie sposób pozyskuje się tak zwaną zieloną energię? Prąd w sposób ekologiczny można pozyskiwać przynajmniej na kilka sposobów, jakimi są:

  • instalacje fotowoltaiczne,
  • farmy wiatrowe,
  • elektrownie wodne,
  • wykorzystanie biomasy,
  • elektrownie geotermalne.

Comments are closed.