Taryfy prądu – definicja, skróty i rodzaje

Taryfy prądu to jedno z najważniejszych pojęć związanych z branżą energetyczną. Ich różnorodność umożliwia precyzyjne dobranie do indywidualnych potrzeb odbiorcy, bezpośrednio przekładając się na wysokość rachunków za energię elektryczną. Czym są, co oznaczają ich skróty oraz jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Taryfy prądu – co to takiego?

Taryfa prądu to plan cenowy, który określa koszty użytkownika za korzystanie z energii elektrycznej. Wyszczególnia on stawkę za każdą kWh, obowiązującą w konkretnych przedziałach czasowych w ciągu doby bądź tygodnia. Przykładowo taryfa G11 posiada stałą stawkę przez całą dobę, podczas gdy G12 cechuje się droższym prądem w strefie dziennej oraz tańszym w strefie nocnej. Istnieją różne rodzaje taryf prądu:

  • A (napięcie wysokie) – dedykowana dla największych odbiorców, m.in. fabryk i dużych firm,
  • B (napięcie średnie) – przeznaczona dla średnich odbiorców, takich jak przedsiębiorstwa produkcyjne czy większe gospodarstwa rolne,
  • C (napięcie niskie) – dedykowana dla małych firm usługowych i produkcyjnych,
  • G – przeznaczona dla gospodarstw domowych, bez względu na poziom napięcia.

Co oznaczają skróty taryf prądu?

Taryfy prądu

Poszczególne taryfy prądu są definiowane z góry określonymi skrótami. Pierwsza litera wskazuje na odbiorcę; pierwsza cyfra natomiast – na moc przyłączeniową (wartość 1 odpowiada mocy do 40 kW, 2 – powyżej 40 kW). Druga cyfra dotyczy rodzaju strefy rozliczeniowej (1 to stała stawka przez całą dobę, 2 – dwie różne stawki w ciągu 24 h, 3 – trzy różne stawki na dobę). Dodatkowo w skrótach stosowane są czasami również małe litery, gdzie „n” oznacza rozszerzenie o niedzielę, „w” – o weekend, natomiast „p” – taryfę przedpłaconą.

Jak dobrać odpowiednią taryfę prądu?

Najpopularniejsze taryfy prądu to te dedykowane dla gospodarstw domowych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest jednostrefowa taryfa G11, w której obowiązuje stała, uśredniona stawka za energię elektryczną bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Tuż obok niej sporo odbiorców decyduje się na taryfę G12.

Będzie ona najlepszym wyborem dla osób, które eksploatują energochłonne urządzenia głównie późnym wieczorem i nocą lub mają możliwość ich uruchomienia między godziną 13.00 a 15.00. Małe i średnie firmy zazwyczaj wybierają jednostrefową taryfę C11 lub dwustrefowe C12a i C12b. Największe przedsiębiorstwa mają natomiast do wyboru szereg taryf A i B, dzielących się na jedną, dwie, trzy, a niekiedy nawet cztery strefy.

Taryfy prądu to podstawowe pojęcie, znane wszystkim osobom opłacającym rachunki za energię elektryczną. Ich prawidłowe dopasowane do indywidualnych wymagań klienta umożliwia łatwiejsze gospodarowanie domowym lub firmowym budżetem oraz zoptymalizowanie kosztów bieżącego utrzymania budynków.

Comments are closed.